Toplumun ve bireyin hayatında önemli bir yere sahip olan “Aile” mefhumu, farklı disiplinlerin ilgili alanı olma özelliğini geçmişte olduğu gibi günümüzde de devam ettirmektedir. Bir konu olarak “aile” gerek bilimsel araştırmalar gerekse klinik uygulamalar açısından Ruh Sağlığı alanının önemli bir alt başlığı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Aile Çalışmaları Birimi, Bağlamsal Bilimler ve Psikoterapiler Derneği bünyesinde aile ve aileyle ilişkili başlıklarda ele alınabilecek konularda araştırmalar yapmak, klinik uygulamalar ortaya koymak, projeler hazırlamak/yürütmek amacıyla kurulmuştur. Ruh Sağlığı alanında çalışan farklı grupların bu birim vesilesiyle bir araya gelip ortaya koyacakları çalışmaların, bu konuda ülkemizdeki mevcut araştırma ve uygulama sahalarına önemli katkılar sağlayacağını düşünmekteyiz. Bu doğrultuda, Bağlamsal Davranışçı Bilimler prensipleri çerçevesinde aile içi ilişkiler, ebeveynlik, çiftlerin evlilik öncesi ve boşanma süreçleri gibi konularda araştırmalar ve klinik uygulamalar geliştirmek hedeflenmektedir.

“Aile Çalışmaları Birimi” öncelikli olarak aşağıda belirtilen alanlar kapsamında yürütülecek olup, katılımcıların ilgi alanları ve önerileri doğrultusunda kapsamı genişletilebilecektir.

 • Eşler arası ilişkiler
 • Ebeveyn-çocuk ilişkisi
 • Evlilik öncesi süreçler ve danışmanlık
 • Boşanma süreci
 • Aile içi şiddet

Bu doğrultuda çalışma birimimiz, ilgili alanda literatür ve kitap okuma listelerinin oluşturulması, yeni projeler üretilmesi, bilimsel araştırmalar ve paneller, sempozyumlar, kurslar düzenlenmesi gibi faaliyetler planlamaktadır.

Kimler katılabilir?

 1. Psikiyatristler
 2. Psikologlar
 3. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik
 4. Sosyal Hizmet Uzmanları
 5. Psikiyatri Hemşireleri
 6. Yukarıda sayılan bölümlerin öğrencileri

Çalışma birimine katılmak için mesleki geçmişinizi, mesleki anlamda ilgi alanlarınızı ve bu gruptan beklentilerinizi de içeren cv’nizi belirtilen tarihe kadar belirtilen mail adresine göndermeniz gerekmektedir. Bu tarihten sonra değerlendirmeler yapılıp gerektiğinde bireysel mülakatlar sonrası katılım sağlanacaktır.

Toplantılar çevrimiçi yapılacak olup sıklık ve süre konularına grubun programına göre karar verilecektir.

Başvuru tarihleri: Başvurular sonlanmıştır.

Başvuru sonuçlarının değerlendirilmesi ve mülakatlar: 5-15 Kasım 2021

Başvuru sonuçlarının ilanı: 20 Kasım 2021

Dr. Ahmet NALBANT

BBPD- Aile Çalışmaları Birimi Koordinatörü

Dr. K. Fatih YAVUZ

BBPD- Aile Çalışmaları Birimi Yardımcı Koordinatörü

Dr. Veysel GÜLEÇ

BBPD- Aile Çalışmaları Birimi Yardımcı Koordinatörü

İLETİŞİM

Şu an etrafta değiliz. Ancak bize bir e-posta gönderebilirsiniz ve size en kısa zamanda geri döneceğiz.

Gönderiliyor

Bağlamsal Bilimler ve Psikoterapiler Derneği © 2022 Tüm hakları Saklıdır. DUTAJANS©

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account

Araç çubuğuna atla