Sağlık Çalışanları İçin Psikolojik Destek Programı

Covid-19 pandemisi, ortaya çıktığından beri tüm dünyada hemen hemen herkesin hayatında az ya da çok değişiklik yarattı. Bir süredir hiçbir şey eskisi gibi değil. Ancak, bu süreçte en çok etkilenenlerin başında sağlık çalışanları geliyor. Mesleki pratiklerin radikal bir biçimde değişmesinin yanında, yoğun mesai saatleri, artmış risk ve meslek dışında hayatımızda yaşadığımız zorluklar (ailelerimizden uzak kalmak, aile bireylerine hastalık bulaştırma riskine dair korkular vs) bu süreçte yaşadığımız zorluklardan sadece birkaçı. Gün geçtikçe ülkenin farklı noktalarından sağlık çalışanlarının yaşadığı zorlukların arttığı ile ilgili haberleri artık daha sık duymaya başladık.

Bizler, bir grup ruh sağlığı profesyoneli olarak, bu dönemde sağlık çalışanlarının yaşadıkları zorluklara yardım amaçlı bir psikolojik destek programı hazırladık.  Bu programda, yaşadığımız zorluklarla daha etkin yollarla baş etmek ve içinden geçtiğimiz bu süreçte daha anlamlı bir hayat yaşamak adına neler yapılabileceği üzerinde durulması ve bunların tecrübe edilmesini hedeflemekteyiz.

Eğer siz de pandemi dönemiyle ilgili zorluklar yaşayan bir sağlık çalışanıysanız ve yaşadığınız bu zorluklarla ilgili profesyonel yardım almak isterseniz tamamen internet üzerinden, ücretsiz olarak gerçekleşecek bu oturumlara katılmaya sizi davet ediyoruz. 

AYDINLATILMIŞ ONAM

Değerli sağlık çalışanı, Covid-19 pandemisi süresince sağlık çalışanlarının yaşadığı zorluklarla daha etkin şekillerde baş etmesine yardımcı olmak için planladığımız programa hoş geldiniz. Katılımınız için teşekkür ederiz. Bu program, yukarıda bahsedildiği gibi size zorluk yaratan bazı sorunlar için şimdiye kadar muhtemelen denemiş olduğunuz yöntemlerin ötesinde, bu sorunlarla daha etkin şekilde başa çıkmanız ve hayatınızı daha dolu dolu ve anlamlı yaşamanız konusunda sizlere yardım etmeyi hedefliyor. Aşağıda bu program hakkında bazı bilgiler ve programın daha faydalı olması için bazı öneriler bulacaksınız.

Lütfen ‘Fırtınada Dayanışma’ hakkında ayrıntılı bilgiler içeren aşağıdaki metni dikkatli bir şekilde okuyun.

1- Oturumlar her biri 90 dakika olmak üzere haftada bir gün (cuma) olmak üzere saat 19.30’ da gerçekleştirilecektir. 

İlk oturum 6 Kasım’da başlayacaktır.

2- Oturumlar tamamen çevrimiçi olarak düzenlenecek olup “Zoom” platformu kullanılacaktır. Eğer bir zoom hesabınız yoksa ücretsiz olarak şu siteden edinebilirsiniz.: https://zoom.us/freesignup/

3- Oturumlar grup formatı şeklinde düzenlenecektir. Yani en fazla 10 ve en az 4 katılımcı aynı anda oturumlarda yer alacak ve grubu 2 terapist yürütecektir.

4- Grup oturumlarına katılan katılımcılar sadece sağlık çalışanlarından oluşacaktır.

5- Grup formatı, hem benzer zorluklardan geçen insanları bir araya getirerek etkileşimi artırması hem de zaman açısından tasarruf sağlaması açısından faydalı bir format oluşturmaktadır.

6- Grup oturumlarında gizlilik-yani konuşulan konuların dışarı çıkmaması- esastır. Bu konuda her katılımcının hassasiyet göstermesi beklenir.

7- Grup oturumlarında gerçek isminizi ya da çalıştığınız kurum gibi bilgileri paylaşmak zorunda değilsiniz. Ancak kimlik bilgilerinizi terapistlerle gruba katılmadan önce paylaşmanız beklenecektir.

8- Grup oturumları sırasında sizle birlikte oturumların arasında günlük hayatınızda uygulayabileceğiniz bazı egzersizler ya da sizin için hayatınızdaki önemli alanlarla ilgili atabileceğiniz bazı adımlar planlanacaktır. Oturumlar arasında bunları uygulamanız göreceğiniz faydayı artıracaktır. 

9- Oturumlar esnasında bulunduğunuz ortamda yalnız olmanız gerekmektedir. Ayrıca bir kulaklık ile mikrofon kullanıyor olmanız tavsiye edilir.

10- Oturumlar 4 hafta sürecektir. Bu yüzden her seansa katılım gerekmektedir.

11- Oturumlarda katılımcıların birbirlerine karşı saygılı, kibar ve anlayışlı bir tutumda yaklaşımı önemlidir.

12-Seanslarda sizi zorlayan konularla ilgili ayrıntılı bilgi vermek zorunda değilsiniz. Size özel olan ve paylaşmak istemediğiniz konular olursa, bunları içtenlikle dile getirebilirsiniz.

13- Oturumlar esnasında kameranızın açık olması ve herkesin sizi net olarak görebileceği bir ortamda bulunmanız önemlidir.

Eğer katılımı onaylıyorsanız lütfen “Katılımı onaylıyorum” metniyle birlikte iletisim@baglamsalbilimler.org adresine bir mail atın. 

İLETİŞİM

Şu an etrafta değiliz. Ancak bize bir e-posta gönderebilirsiniz ve size en kısa zamanda geri döneceğiz.

Gönderiliyor

Bağlamsal Bilimler ve Psikoterapiler Derneği © 2022 Tüm hakları Saklıdır. DUTAJANS©

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account

Araç çubuğuna atla