Mevcut jeopolitik ve coğrafi konumun ve içinde bulunduğumuz yüzyılın da etkisiyle üzerinde yaşadığımız topraklarda doğal afet, salgın hastalıklar, savaş, terör saldırıları, göç gibi travmatik olaylar sıklıkla görülmektedir. Benzer şekilde şiddet, taciz ve istismar, trafik kazaları, beklenmedik ölümler gibi bireylerin başa çıkma becerilerini aşacak düzeyde etki yaratan olaylar, olayın hemen sonrasında ortaya çıkan sonuçların yanı sıra uzun dönem etkileri ile de karşımıza çıkabilmektedir.

‘BBPD-Travma ve Yas Çalışma Birimi’, bu durumlarla birlikte ortaya çıkabilecek psikolojik zorlukları bilimsel bir temelde ele almak amacıyla kurulmuştur. Bu amaç doğrultusunda Bağlamsal Davranışçı (Contextual Behaviorism) yaklaşım temelinde, ACT ve RFT perspektifinden travma, yas ve ilişkili problemlere yönelik yeni bir bakış açısı hedeflemektedir.

‘BBPD-Travma ve Yas Çalışma Birimi’ faaliyetleri aşağıdaki kapsamdayürütülecektir;

 • ülke genelinde travma, yas ve ilişkili psikolojik problemlerle ilgilenen ruh sağlığı profesyonelleri arasında iletişim ağı kurulması ve işbirliğinin arttırılması,
 • ülkemizde fiziksel, ruhsal, cinsel travma, yas ve ilişkili problemlere yönelik yeni araştırmaların planlanması ve yürütülmesi,
 • travmadan etkilenmiş bireylerde müdahale programlarının geliştirilmesi ve uygulanması,
 • travmadan etkilenme olasılığı yüksek, ‘risk grubu’nda olması muhtemel bireylerin tespiti ve bu bireylere yönelik koruma ve destek programlarının geliştirilmesi.

Bu doğrultuda çalışma birimimiz, ilgili alanda literatür ve kitap okuma listelerinin oluşturulması, yeni projeler üretilmesi, bilimsel araştırmalar, paneller, sempozyumlar, kurslar düzenlenmesi ve alanın önde gelen kitaplarının Türkçeye kazandırılması gibi faaliyetler planlamaktadır. 

Yöntem:

 • Travma ve Yas Çalışma Birimi toplantıları ayda bir çevrimiçi olarak düzenlenecektir. Gerekli durumlarda, planlanan etkinlik çerçevesinde, yüz yüze oturumlar düzenlenecektir.
  • Çalışma Birimi bünyesinde gerçekleştirilecek kitap ve literatür okuma grupları ve klinik müdahale içerikli olmayan bilimsel araştırmalar tüm çalışma birimi üyelerine açık olarak düzenlenecektir. Bunun yanında ek olarak düzenlenecek olan kurslar ve klinik müdahale içeren projelerde psikoterapi eğitimi almış olma koşulu aranacaktır.

Kimler Katılabilir?

 • Psikiyatri uzman ve asistanları
 • Klinik psikologlar
 • Psikoloji bölümü mezun ve öğrencileri
 • PDR bölümü mezun ve öğrencileri
 • Psikiyatri hemşireleri
 • Sosyal hizmet uzmanları

Başvuru tarihleri*: 07-27 Ocak 2021

*Belirtilen aralık 2021 yılı için olup, başvurular yıl boyu açık olacaktır. Her yıl ocak ayı içerisinde, iletilen başvuru talepleri değerlendirilmeye alınarak değerlendirme sonucu tarafınıza iletilecektir.

Başvuru formu:

Travma ve Yas Çalışma Birimi Başvuru Formu

Başvuru sonuçlarının değerlendirilmesi ve mülakatlar: 02-20 Şubat 2021

Başvuru sonuçlarının ilanı: 26 Şubat 2021

Başvuru e-posta adresi: travmayas@baglamsalbilimler.org

Travma ve yas alanında araştırma yapmak ve kendini geliştirmek isteyen, ruh sağlığı alanında eğitim gören ya da çalışan tüm ilgilileri çalışma birimimizde görmekten mutluluk duyarız.

BBPD-Travma ve Yas Çalışma Birimi Koordinatörü: Sevinç ULUSOY

BBPD-Travma ve Yas Çalışma Birimi Yardımcı Koordinatörü: Zülal ÇELİK

İLETİŞİM

Şu an etrafta değiliz. Ancak bize bir e-posta gönderebilirsiniz ve size en kısa zamanda geri döneceğiz.

Gönderiliyor

Bağlamsal Bilimler ve Psikoterapiler Derneği © 2021 Tüm hakları Saklıdır. DUTAJANS©

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account

Araç çubuğuna atla